- Tudományos név: Biotodoma cupido
- Szinonímák: Acara subocularis, Geophagus cupido, Mesops cupido, Farokcsíkos tarkasügér
- Magyar név: Kupidó tarkasügere
- Csoport: Sügérek
- Származás: Dél-Amerika, Guyanatól az Amazonas medencéig
- Testhossz: 14 cm
- Természetes élőhely: Homokos vagy iszapos sekély folyóöblökben, ahol kicsi az áramlás.
- Viselkedés: Békés természetű, félénk, nem kimondottan agresszív hal, de szaporodási időszakban nagyon agresszív és területvédő, párban vagy kisebb háremben tarsuk (1 hím, több nőstény). Más békés fajokkal társítsuk.
- Táplálkozás: Ragadozó, apró élő eleséget igényel, de elfogyasztja a száraz és a fagyasztott eleséget is.
- Szaporítás: Elég nehéz
- Medence: Minimum 200 liter
- Halnépesség: 1 hím és 2-3 nőstény 200 literre;
- Dekoráció: Az akvárium hátsó részében alakítsunk ki kövekből és gyökerekből bargalngokat számukra, aljzatnak használjunk homokot, vagy apró kavicsot, mert szeretnek ásni. A tompított világítás nagyon jól kihozza a halak gyönyörű színezetét. Dúsan növényesítsük medencéjüket, legyenek árnyékoló úszónövények is.
- Hőmérséklet: 26-29 °C
- pH: 6,5-7,5
- Keménység: 0-4 NK°
- Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: A Kupidó tarkasügerek teste világosbarna, ezüstös fényű. Származási helytől függően a kifejlett halak teste a szivárvány minden színében pompázhat. Testükön jellegzetes folt látható az oldalvonaluk fölött, közel a hátúszó hátsó részéhez. Fejük lekerekített, testük a farokrész felé elvékonyodik, farka legyező formájú. Egy fekete csík fut végig a fejükön a homloktól a kopoltyúfedő alsó részéig. A hátúszó rózsaszín vagy vöröses, a farokúszó gyakran szürkés-zöld, míg a farok alatti úszó lila. A fiatal egyedek színezete szürkés, nem olyan látványos, mint a kifejlett álatoké. Mindenképpen biztosítsunk számukra búvóhelyeket, és az áramlás se legyen túl erős, mert azt nem szeretik. Igényes, tapasztalt akvaristáknak való faj.
A hímek hátúszója hegyes végű és a szemük alatt írizáló kék csíkok húzódnak, míg a nőstényeknél ezek a csíkok pontokká esnek szét, ezenkívül a nőstények néhány centiméterrel kisebbek. A növendék halak nemének meghatározása nagyon nehéz. Szaporításhoz használjunk nagyon lágy (0-4 NK°), enyhén savanyú (pH: 6-6,5), 27-29 °C-os vizet.
Szaporodáskor a nőstény a szájával egy gödröt ás a talajba, és ebben a fészekben történik az ikrázás. Az ikrák 2 mm átmérőjűek és szürkés-fehér színűek. A nőstény vigyáz az ikrákra, amelyek száma elérheti a 100-at is. Az ivadékok kb. 10 nap múlva úsznak el. Ebben az időszakban nagyon agresszívvé válhatnak, még a náluk sokkal nagyobb testű halakat is elkergetik területükről. A kishalakat apró élő eleséggel etessük. A szülők nagyon jó ivadéknevelők, de a kishalakat nehéz felnevelni.
Az állatokat a vonatkozó törvények figyelembevételével CSAK Budapest területén, saját futárral szállítjuk házhoz.
A házhozszállítást csak előre utalás esetén tudjuk vállalni.
Személyes átvétel az üzletünkben lehetséges.
forrás: diszhal.info