- Tudományos név: Uaru amphiacanthoides
- Szinonímák: Acara amphiacanthoides, Uaru imperialis, Uaru obscurus.
- Magyar név: Ékfoltos sügér
- Csoport: Sügérek
- Származás: Dél-Amerika; Amazonas, Guyana
- Testhossz: 30 cm
- Természetes élőhely: Az Amazonas fekete vizeiben, ahol nincs túl nagy sodrás. Élőhelyén csapatokban él vitorlásokkal és diszkoszhalakkal.
- Viselkedés: Nagyon békés, barátságos hal, amely nagyobb halakkal jól társítható.
- Táplálkozás: Főeleségként tubifex, szúnyoglárva vagy nagy szemű száraz tápok adhatóak, de szükséges a növényi táplálék is. Ez lehet saláta vagy spenót.
- Szaporítás: Nehéz
- Medence: Minimum 250 literes.
- Halnépesség: 250 literre 1 pár
- Dekoráció: Akváriuma ágakkal, kövekkel dekorálható, a növényeket megeszi. A vízfelszínen úszó növényekkel tehetjük otthonosabbá medencéjét. Aljzatnak használjunk apró kavicsot, vagy homokot.
- Hőmérséklet: 26-30°C
- pH: 5-7
- Keménység: 5-12 NK°
- Várható életkor: 8-12 év
Megjegyzés: Teste ovális alakú, oldalról lapított. Az úszói elég nagyok és kifeszítettek, farokúszója legyező alakú. Az ékfoltos sügér alapszíne általában a palaszürkétől az ezüstig változik, a hasi és a torok rész rózsaszínes. Testének hátsó-középső részén található egy fekete színű folt, ami fölött egy finom pöttyökből álló vonal húzódik, és a kopoltyúfedőtől egészen a test hátsó részéig tart. Nevét is erről a foltról kapta a hal. Szemének írisze arany-vörös, és a szem mögötti részt gyakran egy fekete folt övezi. A növendék halak színe más: a hátrészen világos szürke, míg a hasi részen sötét szürke árnyalatúak, és testüket apró türkiz színü pöttyök borítják.
Az ékfoltos sügér nappal az árnyékosabb helyeken tartózkodik. Akváriumának vizét szűrjük át tőzegen, hogy ezzel is nagyobb biztonságérzet nyújtsunk halainknak.
Szaporításhoz használjunk nagyon lágy vizet (2-4 NK°), és 28-30 °C vízhőmérsékletet. Az ikrák száma elérheti a 300-at is, amiket egy barlangba, vagy más védett helyre raknak. Mindkét szülő vigyáz az ikrákra, mígnem kb. 30-36 óra múlva azok kikelnek. A nagyszámú ivadék – ugyanúgy, mint a diszkoszhalak – a szülők bőrén képződő hámváladékot csipegeti. Olyan 9-12 nap múlva érdemes a kicsiket elválasztani a szülőktől, hogy azok ne egyék túl azok váladékát. Ebben az időben kezdhetjük őket apró élő eleséggel etetni. A kishalak nagyon kényesek, és nehéz őket felnevelni.
Az állatokat a vonatkozó törvények figyelembevételével CSAK Budapest területén, saját futárral szállítjuk házhoz.
A házhozszállítást csak előre utalás esetén tudjuk vállalni.
Személyes átvétel az üzletünkben lehetséges.
forrás: diszhal.info