- Tudományos név: Misgurnus anguillicaudatus
- Szinonímák: Cobitis anguillicaudata, Misgurnis crossochilus, Misgurnus lividus, Misgurnus fossilis anguillicaudatus, Ussuria lepocephala, Kínai időjáráshal, Kelet-ázsiai csík
- Magyar név: Mandzsucsík
- Csoport: Csíkfélék
- Származás: Dél-Ázsia; Kína, Korea, Japán.
- Testhossz: 30 cm
- Természetes élőhely: Iszapos folyókban a fenék közelében él.
- Viselkedés: Békés, de aktív éjszakai hal. Más hidegvízi halakkal (pl. aranyhal) is jól tartható. Ha megszokják gazdájukat, akár kézből is etethetőek.
- Táplálkozás: Mindenevők, élő és fagyasztott eleségeket szívesen fogyaszt, de elfogadja a tablettás tápokat is.
- Szaporítás: Akváriumban is előfordult már , de ritka.
- Medence: Minimum 150 literes
- Halnépesség: 300 literre 3-4 hal
- Dekoráció: Aljzatnak homokot használjunk, mert a halak gyakran beássák magukat a talajba. Olyan növényeket válasszunk, amelyek bírják a hidegvizet is. A világítás ne legyen túl erős. Kövekből és gyökerekből építsünk számukra búvóhelyeket, ahol napközben meghúzhatják magukat. Akváriumukat fedni kell, mert kiugorhatnak.
- Hőmérséklet: 10-25°C
- pH: 6,5-7,5
- Keménység: 5-12 NK°
- Várható életkor: 7-10 év
Megjegyzés: Eredeti élőhelyén eleséghalként tartják számon, és ezért is ilyen széles körben elterjedt délkelet-Ázsiában. Hidegvízi hal, de jól alkalmazkodik a melegebb vizekhez is. Nagyon sok színváltozata ismert a rézsárgától egészen a fakó barnáig. A mintázatuk is nagyon különböző némelyik pöttyös, mások egyszínűek mintázat nélkül. Létezik egy arany színváltozat is, aminek sötét a szeme, valamint ritkán albínó egyedek is fellelhetőek. Neve onnan ered, hogy nagyon jól megérzi a légnyomás csökkenést, ilyenkor sokkal aktívabb lesz, ezért Kínában gyakran tartották, hogy előrejelezze az időjárás vátozást. Gyakorlatilag az emberek által egyik legrégebben tartott halfajta. Különleges tulajdonsága, hogy az oxigént a levegőből is ki tudja vonni, úgy hogy átpréseli a bélrendszerén azt, ezért nagyon sokáig túlél még rossz körülmények között is, akár 3 napig is kibírja a szárazon. Közeli rokona a Magyarországon is honos, védett réti csíknak (Misgurnus fossilis), amit régen hazánkban hasonló időjárásjelző célokra használtak. Tehát a réti csík volt az első hal Magyarországon, amit az emberek otthonukban tartottak, feltehetően a magyar akvarisztikának ez a faj a megalapítója.
Az ivarérett nőstények hasa kerekebb az ikrák miatt, a hímek hátúszójának második sugara pedig hosszabb és vastagabb, ami felülről jól látszik. A természetben az esős évszak idején ivnak, ilyenkor a hím a nőstény köré tekeredik és igy termékenyítik meg az ikrákat, amik végül a talajra hullanak. Megfelelő körülmények között akár 10 évig is elélnek.