- Tudományos név: Cleithracara maronii
- Szinonímák: Acara maronii, Aequidens maronii, Kulcslyuk sügér
- Magyar név: Maroni akara
- Csoport: Sügérek
- Származás: Dél-Amerika
- Testhossz: 10 cm
- Természetes élőhely: A Rio Maroni vízgyűjtő területén Suriname és Francia Guyana határán, tiszta vizű patakokban a part menti zónákban, ahol gyenge az áramlás.
- Viselkedés: Békés, félénk sügér, kisebb csapathalakkal jól tartható közös akváriumban
- Táplálkozás: Mindenevő, kedveli az élő eleségeket, változatos táplálás esetén a színei jobban kitűnnek.
- Szaporítás: Elég könnyű
- Medence: Minimum 100 literes.
- Halnépesség: 100 literre 1 pár
- Dekoráció: Növényekkel dúsan beültetett akvárium, apró kavicsos, vagy homokos aljzattal, sok búvóhely. Hagyjunk elég helyet a halaknak az úszáshoz is.
- Hőmérséklet: 22-25°C
- pH: 6-7,7
- Keménység: 3-20 NK°
- Várható életkor: 10 év
Megjegyzés: A Maroni akara ovális formájú sügér, teste rövid, feje kerek. Testének alapszíne arany-barna, és ritkán függőleges csíkok borítják. Egy íves fekete csík húzódik a hátúszó első sugarától – a szemen keresztül – a kopoltyúfedő alsó részéig. Egy karakteres sötét folt található a hal oldalán, ami egy kulcslyukra emlékeztet (innen kapta az angol elnevezését is). Az úszók a test színétől egészen a zöldes-kék színezetig változhatnak. A Maroni akara képes gyors színváltoztatásra, ha megijed, ilyenkor sötét barna színű lesz. A természetben testhossza eléri a 15 cm-t is, de akváriumban általában 10 cm körüli a mérete. A hímek nagyobbak és a hát- és farok alatti úszóik meghosszabbodottak. A kulcslyuk sügér tenyésztése viszonylag egyszerű, gyakran a társas medencében is leikráznak.
Tenyésztéshez használjunk 3-12 NK° keménységű, 6,4-6,8 pH kémhatású, és 24-26°C hőmérsékletű vizet. Az ikrákat, amelyek száma elérheti a 300-t is, egy előre megtisztított kőre rakja. Az ikrákra mindkét szülő vigyáz, úszóikkal friss vizet legyezgetnek rájuk és kicsipegetik a megtermékenyítetlen ikrákat. Néha a szülők megeszik az első ívásból származó ikrákat, de néhány napon belül újra ikrázhatnak. Ha továbbra is megeszik az ikrákat, akkor érdemes elvenni azokat és mesterségesen kikeltetni őket. Az ikrák 3-5 nap múlva kelnek ki és néhány nap múlva úsznak el. Etessük a kishalakat frissen kelt sórákkal. A szülők gyakran még 6 hónapos korukig is felügyelik a kishalakat.
Az állatokat a vonatkozó törvények figyelembevételével CSAK Budapest területén, saját futárral szállítjuk házhoz.
A házhozszállítást csak előre utalás esetén tudjuk vállalni.
Személyes átvétel az üzletünkben lehetséges.
forrás: diszhal.info