- Tudományos név: Trichogaster fasciata
- Szinonímák: Colisa fasciata, Colisa fasciatus, Colisa bejeus, Colisa ponticeriana, Colisa vulgaris, Polyacanthus fasciatus, Trichogaster fasciatus, Trichopodus bejeus, Trichogaster colisa, Trichogaster cotra, Csíkos gurámi
- Magyar név: Szivárványos gurámi
- Csoport: Labirint-kopoltyúsok
- Származás: Ázsia; India, Pakisztán, Banglades, Assam, Pandzsáb és Myanmar (Burma)
- Testhossz: hím 10 cm, nőstény 6-8 cm
- Természetes élőhely: Lassú folyású vizekben, általában a sűrű vízfelszínen úszó növénytakaró alatt. Ugyancsak megtalálhatók vizes árkokban és rizsföldeken..
- Viselkedés: Félénk természetű, békés hal, de szaporodáskor kicsit agresszívvé válik. A hímek a túl kicsi medencében összeverekednek. Más békés csapathalakkal jól tarthatóak. Az ajakos gurámival (Colisa labiosa) ne tartsuk, mert összeívhatnak.
- Táplálkozás: Mindenevő, különböző élő és száraz eleséget egyaránt szívesen fogyaszt.
- Szaporítás: Elég könnyű
- Medence: Minimum 70 literes
- Halnépesség: 80 literre 1 pár.
- Dekoráció: Gyökerek, dús növényzet, valamint vízfelszínen úszó növényzet, ami tompítja a világítást. Az aljzat legyen sötét, ami jobban kiemeli a halak színét. A vízmozgás minimális legyen.
- Hőmérséklet: 21-28°C
- pH: 6-7.5
- Keménység: 4-15NK°
- Várható életkor: 4 év
Megjegyzés: A hím alapszíne sötétbarna, oldalán kékes árnyalatú sötét harántcsíkokkal. A farok alatti úszó türkizkék és narancssárga vagy vörös szegély díszíti. A hím farokúszóját kék és vörös pöttyök díszítik. A nőstény világosabb és harántcsíkozása sem feltűnő. A hímek sokkal színesebbek és hátúszójuk hegyes, míg a nőstényé lekerekített, és testük kevésbé színes. Ez különösen szaporodáskor feltűnő.
Mint sok más gurámi a Csíkos gurámi is habfészket épít szaporodáskor. A medence vize legyen sekély (15-20 cm), és tegyünk bele sok vízfelszínen úszó növényt. A tenyésztés legfontosabb feltétele a jól összeillő tenyészpár. A nőstények számára az ívató medencében bőven gondoskodjunk búvóhelyről. Szaporítás előtt célszerű elkülöníteni a hímet a nősténytől és élő eleséggel jó kondícióba hozni őket. Először a nőstényt tegyük bele a medencébe, majd néhány nap múlva a hímet. Ilyenkor a hím szinte azonnal elkezd pózolni a nősténynek, és megkezdi a habfészek építését. A hímek sokszor kíméletlenül hajtják ilyenkor a nőstényeket. Ha a nőstény kész a párzásra, akkor a habfészek alá úszik, ahol a hím szinte rátekeredik a testével, mire a nőstény kiengedi az ikráit. Az ikrák száma elérheti a 600-at, amelyet a hím erősen véd. Párzás után a nőstényt vegyük ki, mert a hím megtámadhatja. Az ikrák 24-36 óra múlva kelnek ki, és további 3 nap múlva úsznak el. Fontos, hogy a tenyésztő akváriumot szorosan fedjük le, mert a kishalak labirint szervének a kifejlődéséhez szükség van egy meleg, párás lev