- Tudományos név : Maylandia estherae
- Szinonímák: Pseudotropheus estherae, Metriaclima Estherae, Rot-rot, Narancs zebrasügér
- Magyar név: Vörös zebrasügér
- Csoport: Sügérek
- Származás: Kelet-Afrika, Malawi-tó.
- Testhossz: Hím: 11,5 cm, nőstény: 10 cm
- Természetes élőhely: A Malawi tó sziklás részein, ahol a köveken sok alga nő.
- Viselkedés: Közepesen agresszív, más kevésbé agresszív sügérekkel jól együtt tarthatóak.
- Táplálkozás: Természetes élőhelyükön algákat esznek, de akváriumban mindenevők. Alapvetően növényi táplálékot adjunk nekik, csak kiegészítésként kapjanak élő vagy fagyasztott eleséget és tápokat. Hajlamosak az elhízásra, ezért ne etessük túl őket.
- Szaporítás: Elég könnyű.
- Medence: Minimum 200 literes:
- Halnépesség: 200 literre 1 hím és 2-3 nőstény;
- Dekoráció: Aljzatnak korallhomokot, vagy apró kavicsot is használhatunk. Kövekből és sziklákból építsünk sok búvóhelyet nekik, ez segít az agresszivitás csökkentésében is. Szeretnek a homokban ásni.
- Hőmérséklet: 23-28°C
- pH: 7,6-8,6
- Keménység: 10-12NK°
- Várható életkor: 10 év
Megjegyzés: Nevüket tiszteletből Stuart Grant (aki egy jól ismert sügér exportőr) feleségéről Esther Grant-ről kapták. A Rot-rot sügérnek nagyon sok színváltozata van, a hímek és a nőstények általában különböző színűek. A leggyakoribb színváltozatok a „red-blue”, ahol a hímek alapszíne világoskék, amit függőleges csíkok borítanak és 4-7 ikrafolt található a farok alatti úszójukon. Ennek a színváltozatnak a kicsinyeit a legkönnyebb megkülönböztetni egymástól, mert a hímek sötét barnás színezetűek, míg a nőstények fakó rózsaszínűek. A másik gyakori színváltozat a „red-red”, ahol a hímek narancssárga vagy piros színezetűek, testükön nem találhatóak függőleges csíkok. Ennél a színváltozatnál a fiatal halak egyformák, a hímek csak később kb. 6-7 cm-es mérettől kezdenek el színesedni: a testükön és az úszóikon kezd megjelenni a világoskék színezet. Létezik még albínó színváltozat is, de ez a természetben nagyon ritka. A nőstények lehetnek sárgák, narancssárgák és narancssárgák sötét márvány mintázattal. A nősténynek is lehetnek ikrafoltjai a farok alatti úszóján.
Az ikráikat általában lapos kőre rakják a hím territóriumán belül. Ha a sügérek nem ikráznak, annak gyakran az az oka, hogy egy másik agresszív hal van a medencében. A nőstények 20-30 ikrát raknak, amit azonnal a szájukba is vesznek, mielőtt a hím megtermékenyíti azokat. Ekkor a hím felvillantja az ikrafoltjait a nőstény előtt, amit az megpróbál bevenni a szájába. Ilyenkor a hím kiereszti a spermáját és így termékenyíti meg a nőstény szájában az ikrákat. Az ikrák 14-21 nap alatt kelnek ki. A kishalakat a nőstény védelmezi, ilyenkor adhatunk nekik porrá tört eleségeket. Ha elegendő búvóhely van az akváriumban, akkor a kishalak könnyen túlélik ezt az időszakot és elég nagyra nőnek ahhoz, hogy ne egyék meg őket.