- Tudományos név : Geophagus steindachneri
- Szinonímák: Geophagus hondae, Geophagus magdalenae, Geophagus pellegrini
- Magyar név: Vöröspúpos földevősügér
- Csoport: Sügérek
- Származás: Dél-Amerika, Kolumbia és Venezuella.
- Testhossz: A természetben elérheti a 25 cm-t is, de akváriumban a hím: 15 cm; nőstény: 10 cm
- Természetes élőhely: A Rio Magdalena felső folyása és annak vízgyűjtő területei.
- Viselkedés: A nőstények nem területvédők, de a domináns hímek agresszívek lehetnek. Közepes méretű halakkal – amelyek a vízfelszinhez közelében úsznak – jól tarthatók.
- Táplálkozás: Mindenevő, az akvárium talajában túrkál élelem után.
- Szaporítás: Elég könnyű
- Medence: Minimum 200 liter egy párra;
- Halnépesség: 1 hím és 2-3 nőstény 250 literre;
- Dekoráció: Talajnak használjunk homokot, vagy apró szemcsés kavicsot. Az akvárium hátsó részébe ültessünk nagy, erős gyökerű növényeket. Kövekből, gyökerekből építsünk nekik búvóhelyet.
- Hőmérséklet: 24-26°C
- pH: 6,5-7
- Keménység: 5-15NK°
- Várható életkor: 12 év
Megjegyzés: A vöröspúpos földevő sügér hímjének – mint a nevéből is látszik – egy púp van a fején, amely az évek előrehaladtával növekszik és aranyszínből vörössé válhat. Testük színe változatos, gyakori színek az arany, a zöld, a vörös, a narancs és a fekete. A testüket szabálytalan fekete pöttyök borítják. Az úszókon irizáló pöttyök találhatóak. A hímek szája sarkában – mindkét oldalon – narancs folt található, ez a nőstényeknél hiányzik. Lefelé álló szájuk van és fejük háromszög alakú. Nem szeretik a túl gyors vízmozgást, de mindenképpen hatásos szürés kell az akváriumukba. A vöröspúpos földevők általában a talaj közelében úszkálnak. Szeretnek a talajban túrkálni, ezért érdemes vastagabb talajréteget tenni az akvárium aljába (talajszűrőt ezért ne építsünk a medencéjükbe).
A párok agresszívvé válhatnak a párzási időszak során. Tartsunk egy hímmel több nőstényt. Tenyésztéshez a fenti vízparamétereket használjuk, de a vízhőfokot állítsuk be 26-28 °C-ra. Az udvarlás során a hím a talaj közelében tartózkodik, az úszóit „felvillantja” és a száját nagyra tátva rázza azt, hogy felkeltse a nőstény érdeklődését. A nőstény, méretétől függöen 30-150 világos sárga ikrát rak, egy tereptárgyra, amit az udvarlás során előre megtisztítottak. Az ikrákat a nőstény azonnal a szájába veszi, a hím spermájával együtt. Az ikrákat a nőstény a szájában költi ki kb. 15-20 nap alatt. Ezen időszakban ne etessük a nőstényt, mert véletlenül lenyelheti az ikrákat. A kishalakat – miután kiereszti – könnyen etethetjük száraz tápokkal és apró élő eleséggel is. A kishalak 7 hónapos korukra válnak ivaréretté.