- Tudományos név : Cichla ocellaris
- Szinonímák: Acharnes speciosus, Cichla argus, C. atabapensis, Crenicichla orinocensis, Cychla argus, C. trifasciata
- Magyar név: Zöld szemfoltos bölcsőszájú hal
- Csoport: Sügérek
- Származás: Dél-Amerika északi részein, Venezuela, Guyana, Brazília, Peru, Bolívia.
- Testhossz: A természetben 90 cm, de akváriumban ritkán nő 60 cm-nél nagyobbra.
- Természetes élőhely: Szinte az összes nagyobb folyóban megtalálható, ezenkívül tavakban eleséghalként is tartják.
- Viselkedés: Területvédő, a természetben gyors úszók, de akváriumban általában egy helyben állva, lesben várakoznak a zsákmányukra. Nem ásnak és a növényeket sem bántják. Külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk.
- Táplálkozás: Ragadozó, halevő. Mindenféle élő eleséget elfogyaszt.
- Szaporítás: Akváriumban ritkán szaporodik
- Medence: Minimum 500 liter egy halra;
- Halnépesség: 1000 literre 1 pár;
- Dekoráció: Nagy akváriumot igényelnek, aminek az aljára homokot, vagy apróbb kavicsot tegyünk. Dekoráljuk medencéjüket nagyobb kövekkel és gyökerekkel, ezenkívül néhány lapos követ is betehetünk, amire ikrázni tudnak. Az akvárium széleinél és a háttérbe telepítsünk növényeket.
- Hőmérséklet: 23-28°C
- pH: 5,5-8
- Keménység: 2-20NK°
- Várható életkor: 12-15 év
Megjegyzés: Akváriumban nagy mérete miatt ritkán tartják. A Zöld szemfoltos bölcsőszájú hal háta ezüstös-szürkés színű, testén 3 széles csík fut keresztbe. A test többi részen arany-sárga színű, amit néhány szabálytalan fekete folt tarkít. A has fölött pedig narancssárga színezetű, de a has fehér. A szája hatalmas és felső állású. A hátúszó fekete, míg a hasi részen található úszók narancssárgák. A farok tövénél egy jellegzetes „szemfolt” található. A kifejlett hímek fején, ún. zsírhomlok alakul ki, egyébként a nemek megállapítása nehéz, csak az ívási időszakban lehet őket megkülönböztetni. Akváriumukat nagyon jól kell szűrni, mert sokat esznek és sokat is ürítenek.
Sikeres akváriumi szaporításáról kevés információ érhető el. A halak kb. 20 cm-es korukban érik el az ivarérettséget. A természetben az ikráit sekély vízben rakja le, valamilyen keményebb felületre. A nagyobb nőstények akár 10000 ikráti is lerakhatnak. A szülők vigyáznak a kishalakra kb. 1 hónapos korukig, ekkor a kishalak már elérik az 5 cm-es testhosszt.
Az állatokat a vonatkozó törvények figyelembevételével CSAK Budapest területén, saját futárral szállítjuk házhoz.
A házhozszállítást csak előre utalás esetén tudjuk vállalni.
Személyes átvétel az üzletünkben lehetséges.
forrás: diszhal.info