- Tudományos név: Hemichromis bimaculatus
- Szinonímák: Hemichromis fugax
- Magyar név: Bíborsügér
- Csoport: Sügérek
- Származás: Nyugat-Afrika, a Nílus, a Niger, a Kongó és mellékfolyói.
- Testhossz: 12-15 cm
- Természetes élőhely: Erdei folyók, patakok, valamint Afrika partvidék menti folyóiban Dél-Guineától Közép-Libériáig
- Viselkedés: Kisebb, békés halakkal nem helyezhetjük közös akváriumba, mert elpusztítja azokat. Külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk.
- Táplálkozás: Mindenevő, de rendszeresen adjunk neki élő eleséget is.
- Szaporítás: Közepesen nehéz.
- Medence: Minimum 100 literes.
- Halnépesség: 100 literre 1 pár
- Dekoráció: Az akvárium legyen dúsan beültetve növényekkel, mégpedig erős gyökérzettel rendelkező növényekkel, mint a Vallisneria és az Anubias.
- Hőmérséklet: 22-28°C
- pH: 6-7,8
- Keménység: 4-18 NK°
- Várható életkor: 5-10 év
Megjegyzés: A vérvörös tarkasügér és ezen hal közötti különbség a következő: a H. lifalili alapszíne kissé másabb árnyalatú, pettyei fehérebbek, viszont úszóin alig vannak foltok, ellentétben a H. bimaculatussal. Ezen kívül a lifalili rendelkezik egy zöldes folttal a kopoltyú tájékán (ez a bimaculatusnál is jelen van), továbbá a lifalili sügérnek egy egész nagy fekete folt van a test közepén, míg a bíborsügérnek alig látható a fekete folt a testén. A bíborsügér háta sötét olajzöld, oldala világos piros. Kopoltyúfedője nagy, rajta sötét folt van. Úszói rózsaszínűek. Az, aki ívás idején látja ezt a ragyogó bíborban pompázó halat, szinte nem ismeri fel benne a leírt afrikai sügért. Nagyon hasonlít a Hemichromis lifalili-hez (Vérvörös tarkasügér), a különbség annyi, hogy a Vérvörös tarkasügérnek csak két folt van a testén és testhosszuk kisebb, míg a bíborsügérnek van egy extra sötét folt a farokúszó tövében, és valamivel nagyobbra nőnek. Érdemes 5-6 fiatal halat beszerezni, és felnevelni, mert így könnyebben választanak párt maguknak, persze ehhez több idő kell. Kifejlett korban már nehezebb megfelelő párokat összeválogatni. Amit egy pár kialakul, érdemes a többi halat kivenni a medencéből, mert a pár megölheti azokat.
Az ívás idején agresszívvé válhatnak, az öreg hímek sokszor még nőstényeiket is tönkreteszik, gyakran még az ember kezét is megharapják. A hímek valamivel talán nagyobbak, de íváskor nőstény szebb, vörös, zöld pettyekkel díszített nászruhában tündökölnek. Tenyésztésük igen egyszerű, a számukra külön berendezett akváriumot ívás előtt átrendezik maguknak. Kiválasztott kő köré homokgödröket túrnak, és a telepített növényeket — ha útjukba áll — kitépik. A kiválasztott, rendszerint lapos, nagy kőre rakja a nőstény a 200-500 halványsárga ikrát. Jó ivadékgondozók. A nyolcadik nap elúszó kishalak gyorsan fejlődnek, ha elegendő élő eleséget kapnak. Összeférhetetlen természetével magyarázható, hogy ez a gyönyörű hal mégsem terjedt el széles körben.