- Tudományos név: Dawkinsia filamentosus
- Szinonímák: Puntius filamentosus, Barbus filamentosus, Leuciscus filamentosus, Systomus filamentosus, Systomus maderaspatensis
- Magyar név: Bóbitás díszmárna
- Csoport: Pontyfélék
- Származás: Ázsia; Délnyugat-India, Kerala, Tamil Nadu és Karnataka tartományok.
- Testhossz: 15-18 cm
- Természetes élőhely: Part menti elárasztott területek, valamint folyókban, mocsarakban és folyótorkolatokban. Esetenként megtalálható brakkvízben is.
- Viselkedés: Alapvetően békés, aktív csapathal. Társas medencében, hasonló méretű és habitusú halakkal jól együtt tartható.
- Táplálkozás: Mindenevő; Természetes élőhelyén kukacokat, rovarlárvákat és rovarokat eszik, valamint a növényeket is csipegeti. Akváriumban szinte mindent megeszik: elfogadja a száraz tápokat is, de fontos, hogy élő és fagyasztott eleséget is adjunk neki.
- Szaporítás: Elég könnyű
- Medence: Minimum 240 literes
- Halnépesség: 300 literre 8-10 hal
- Dekoráció: Sötét aljzat és erősebb megvilágítás mellett mutatják a legjobb színeiket a halak. Néhány nagyobb, laposabb kővel és gyökerekkel feldobhatjuk a medencéjüket. Szeretik az erősebb vízmozgást és az oxigéndús vizet.
- Hőmérséklet: 20-25 °C
- pH: 6-7
- Keménység: 2-15 NK°
- Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés: A Bóbitás díszmárna a természetben elérheti a 18 cm-t is, de akváriumban csak ritkán nő meg ekkorára, gyakoribbak a 11-15 cm-es példányok. Testük ezüstös színű, amelyen viszonylag nagy, kékes-zöldes pikkelyek találhatóak. A villás farokúszó mindkét végén egy-egy fekete és vörös sáv található. A farok tövénél, a farok alatti úszó kezdete után egy 2-5 pikkely hosszú fekete folt húzódik.
A nemek megkülönböztetése fiatal korban igen nehéz. A kifejlett hímek sokkal színesebbek és a hátúszójuk sugarai is meghosszabbodottak, amelyről nevüket is kapták. A kifejlett nőstények hasa sokkal teltebb, mint a hímeké. Szaporításhoz, egy külön a számukra berendezett, 80 literes medence ajánlott. Tegyünk az akváriumba néhány csomó finom levelű vízinövényt, amelyre az ikrákat szórhatják (pl. Jávai mohát), valamint a világítás ne legyen túl erős. Másik lehetőség, hogy a tenyésztő medence aljára ikrahálót helyezünk, amelyen átférnek az ikrák, de a szülők nem tudják megenni azokat. Az akváriumot töltsük fel 24-27 °C-os, lágy vízzel (‹8 NK°). Kisebb csoportban célszerű őket ívatni, de lehetséges a párban szaporítás is. Minkét esetben a halakat tápláljuk előtte változatos élő, és fagyasztott eleségekkel, hogy jó kondícióba hozzuk őket, majd este helyezzük ki őket a szaporító medencébe. Kihelyezés után, általában a következő reggel kezdik meg az ívást. A hím elég agresszíven hajtja a nőstényt, ezért biztosítsunk számukra búvóhelyeket. Miután a halak leikráztak, távolítsuk el őket, mert ikrafalók. Az ikrák 24-48 óra múlva kelnek ki, és a kishalak további 24 óra elteltével úsznak el. Az első napokban apró é