- Tudományos név: Carinotetraodon travancoricus
- Szinonímák: Monotreta travancoricus, Tetraodon travancoricus
- Magyar név: Törpe gömbhal
- Csoport: Egyéb halak
- Származás: Ázsia; India, Kerala tartomány
- Testhossz: 2,5-3 cm
- Természetes élőhely: Lassú folyású, növényekkel sűrűn benőtt, édesvízi élőhelyeken.
- Viselkedés: A hímek agresszíven viselkednek és területvédőek egymással, szaporodáskor akár meg is ölhetik egymást. Nem kimondottan társas medencébe való, mert a hosszú úszójú halakat megcsipkedheti, ezenkívül kis mérete miatt sem a legjobb választás. Legjobb külön a számukra berendezett akváriumban tartani őket.
- Táplálkozás: Ragadozó; csigákat, kagylókat, gilisztákat, és más akváriumi halak számára kapható élő és fagyasztott eleségeket adhatunk neki. A száraz tápokat ritkán fogadják el.
- Szaporítás: Elég nehéz
- Medence: Minimum 20 literes
- Halnépesség: 40 literre 1 hím és 2-3 nőstény
- Dekoráció: Növényekkel sűrűn beültetett medence, elegendő úszótérrel, és gyökerekkel, amelyek búvóhelyet biztosítanak. Előnyösek a vízfelszínen úszó növények, amelyek tompítják a világítást, és a halak is sokkal aktívabbak lesznek.
- Hőmérséklet: 22-28 °C
- pH: 6,8-8
- Keménység: 5-25 NK°
- Várható életkor: 5-10 év
Megjegyzés: A Carinotetraodon travancoricus alapszíne aranybarna, a hasi részen pedig fehér. Testén kékes-zöld, vagy fekete mintázat található. Szemei kékek. Mint minden gömbhal, a Törpe gömbhal is nagyon érzékeny a vízminőségre, nem viseli jól a nitrátot és ammóniát, ezért a kisebb rendszeres vízcserék nagyon fontosak. A gömbhalak fogai folyamatosan nőnek, ezért kell nekik adni csigákat, vagy más meszes házzal rendelkező eleséget, hogy koptatni tudják fogaikat. Érdekesség, hogy gyakran csak kiszívják a csigákat a házukból és nem törik össze a házukat. A gömbhalak képesek felfújni testüket, úgy, hogy vizet vagy levegőt szívnak a gyomrukba, ezzel megnehezítik, hogy a potenciális ragadozók lenyeljék őket. Amikor új medencébe helyezzük őket, gyakran ferde farokkal úsznak körbe-körbe, ami a védekezés jele, amint hozzászoknak új környezetükhöz, farokúszójuk újra kiegyenesedik.
A nemek megkülönböztetése fiatal korban nehéz, de a kifejlett hímek hasán hosszában egy sötét vonal húzódik, valamint gyakran közvetlenül a szemük mögött, egymáshoz közeli vonalakból álló mintázat található, amelyek a szemránchoz hasonlítanak. A nőstények kissé testesebbek és valamivel nagyobbak is. Más rokonától eltérően a Törpe gömbhalat már többször sikeresen tenyésztették akváriumban. A legtöbb tenyésztő párban, vagy kisebb háremben (1 hím és 2-3 nőstény) szaporítja őket. Egy kisebb, szivacsszűrővel ellátott akvárium elegendő, amit ültessünk be sűrűn finom-levelű növényekkel (pl. Jávai moha). Ívás előtt a hím színezete és mintázata kissé felerősödik, valamint elkezd pózolni a nősténynek is. Az udvarlás során a hím erősen hajtja a nőstényt, és ha a nőstény nem hajlandó a