- Tudományos név: Labeotropheus trewavasae
- Magyar név: Karcsú ormányos sügér
- Csoport: Sügérek
- Származás: Kelet-Afrika,Malawi-tó
- Testhossz: 12 cm.
- Természetes élőhely: Sziklás zónák, ahol bőségesen nő alga.
- Viselkedés: Territóriumot tart, a hímek egymás között néha agresszívebbek lehetnek. Nagyon jól társítható halak, más Malawi és Tanganyika-tóból származó fajokat helyezzünk mellé.
- Táplálkozás: Mindenevő (természetes körülmények között algákat és csigákat kapar le a kövekről). A hal színe megfakulhat, ha nem kap elég növényi táplálékot.
- Szaporítás: Elég könnyű.
- Medence: Minimum 300 literes
- Halnépesség: 300 literre 1 hím és 4 nőstény;
- Dekoráció: Kövekből, sziklákból búvóhelyek, a növényeket megehetik. Használjunk erős megvilágítást, hogy elősegítsük az alga növekedését.
- Hőmérséklet: 22-28°C
- pH: 7-8,5
- Keménység: 10-30NK°
- Várható életkor: 10 év
Megjegyzés: A karcsú ormányossügér teste hosszúkás, és a hát- és farok alatti úszó csúcsos végű. A hímek általában hasonló színezetűek: testük kékes alapszínű, melyen sötét sávok húzódnak, Az úszók, pedig lehetnek sárgák, vörösek, barnák, vagy világoskék színűek lehetnek. A nőstények viszont igen változatosak: többféle pöttyös változat is létezik, színeik hasonlíthatnak a hímekére is, sőt lehetnek narancssárgák, márványos mintázattal. A hal alsó ajka beljebb van, mint a felső, ezért olyan mintha ormánya lenne, így szája kiválóan alkalmazkodott az algák lekaparásához. Nagyon sok színváltozata van, ami függhet attól is, hogy honnan származik a hal (ezt általában a nevében is jelzik: pl. Labeotropheus trewavasae Chilumba, Thumbi). Ismerük Chillumbánál egy olyan színváltozatot, melynek hímje piros, nőstényei a megszokottól eltérően szürkék. Likománál mind a hím, mind a nőstény foltos, természetszerűleg a hím kék alapon, a nőstény pedig sárga alapszínnel. A hímeknek jól felismerhető sárga ikrafoltjai vannak a farok alatti úszón. Népszerűségük oka valószínűleg az extrém fejforma, az érdekes színkombinációk. Kellően nagy medencében (350 litertől) akár több hím is gondozható. Magyarországon régóta kedvelt afrikai sügérfaj. Táplálékára érzékeny, fontos a sok növényi eleség (spirulina tabletták, alga, forrázott saláta, spenót, borsó, növénytartalmú lemezes tápok), lehetőleg ne kapjon túlságosan sok állati eredetű táplálékot. A szokásos sügértápokon kívül még esetleg rákokkal, garnélákkal vagy netán tonhallal kínálhatjuk meg kiegészítve növényes étrendjét. Ügyeljünk rá, hogy ne kapjon semmiféle gyomor- és bélbetegséget. A mbuna élettani csoport tagja.
Matriarchális családokat alkot: a hímek egyedül, míg a nőstények kis csoportokban élnek. A nőstény az ikrákat egy előre gondosan megtisztított kőre teszi, amit a hím megtermékenyít, majd a nőstény a szájába vesz. Az ikrák száma gyakran 40, de legtöbbször csak 12 körüli. Az ikrákat ezután a nőstén